Hangintenzív foglalkozásoknál (például: ügyvéd, pap, pedagógus, tréner) a hang munkaeszköznek számít. De amíg a legtöbben a céges kocsit, a számítógépeket, az ipari gépeket rendszeresen karbantartják, másoknál a hangjuk szervizelése Jason Bourne-t meghazudtoló minőségben válik köddé a mindennapok során.
Esetükben akárcsak néhány napos „hangkiesés” komoly pénzügyi vagy menedzselési problémákat eredményezhet, a már kialakult hangproblémák elhanyagolása pedig akár maradandó károkat is okozhat.
Mindennapi finomHANGolással elkerülhető ez a szorító szituáció.
Beszédes tünetek, hogy hangod nem túl egészséges
A fent említett testnevelő tanár problémája tehát nem egyedüli. Lehet, hogy hozzá hasonlóan már téged is elértek néha-néha a tünetek. Gyakran fáradt lesz a hangod, mintha rád dobtak volna egy mázsa kukoricát, amit cipelni kell. Izzasztó kihívás hosszú ideig beszélni, a torok körüli izmok megfeszülnek és általános fáradtság jelentkezik nálad. A hangod minősége megváltozik. Rekedtséget, légszomjat érzékelhetsz, a hangok, amiket kiadsz a szádon szinte recsegnek, ropognak. Mintha eddig is elakadtál volna néha-néha a beszéd közben, de csak-csak döcögtél előre, most viszont: mozdíthatatlanul bennragadt a kereked a mocsárban. Sajnos visszaélsz a hangoddal. Akkor is ezt teszed, ha kiabálsz vagy sikítasz. Egy magyar-belga meccs, egy horrorfilm a moziban vagy erős háttérzaj melletti beszélgetés is elég ahhoz, hogy az élet a hangvédelem vékony zsinórjait rángassa damil szálakon. Ha úgy érzed a torkod állandóan köszörülnöd kell, a torok „nyers, fájó” érzetet ad, vagy képtelen vagy hirtelen magas hangokat megütni éneklés közben, az szintén az ’egészségtelen hang’ klasszikus jele.Honnan tudod tehát, hogy nem egészséges a hangod?
Akusztikus, illetve auditív (hallás, beszédhallás)-perceptív (felfogó, észrevehető) szimptómák (azaz tünetek, ismertetőjelek) lehetnek az alábbiak:
- A hangod például hirtelen mélyebben cseng. Hangmagasságban történő változást észlelhetsz. Például túl mély/magas lesz, a hangterjedelem beszűkül, monotónia lép fel a hangmagasságban. A hangmagasság hirtelen megváltozik.
- Változást észlelhetsz a hangerődben. Túl halk/hangos, a hangdinamika beszűkül, monotónia lép fel a hangerőben.
- Többen megjegyzik, hogy a hangod rekedtes vagy reszelős. Változás lép fel a rezonanciában, a hangszínben: rekedtség (érdesség, leheletesség), orrhangszerű állapot tapasztalható. És jellemzővé válnak a hirtelen hangszínváltozások.
- A hangod szaggatott, skandáló, remegő, megtörő és afóniába hirtelen áttérő lesz (ez kóros hangtalanságot jelent; a hangszalagok, gégeporcok rendellenessége miatti susogó beszéd alakul ki). Tehát a hangod időstruktúrájában (temporális változások) lépnek fel jelentős változások.
Szomatoszenzoros szimptómák (azaz szubjektív tünetek) közül érzékelheted a következőket:
- Azon kapod magad, hogy többször is megköszörülöd a torkod. Gyakran érzed, hogy a torkod száraz, fáj vagy feszül. Jellemző lehet a gombócérzés, szárazság, kaparás.
- A beszéd közben a hangterjedelmed beszűkül, kicsúszik alólad a talaj és nem tudsz a hangerőddel „rendesen bánni”.
- Egy maratont előbb lefutsz, minthogy végigszenvedj egy hosszabb beszélgetést.
Minden nap használod, mégsem ismered a hangod
A hang sok szempontból ugyanolyan egyedi, mint az ujjlenyomat. A megfelelő hangadás erőlködésmentesen, a rezonancia fokozásával valósul meg. Az egészséges hang tisztán csengő és megterhelő izomműködéstől mentes. A hangszalagok munkáját tudjuk befolyásolni. Ezáltal a hang magassága, ereje és színezete is változtatható. A hangadás tudatos alakítása is tanítható. „A hang egy jelentéscsomagot ad a szavaknak”– mondja Dr. Lana Shekim, az NIH hang- és beszédszakértője. Akár örömteli a napod, akár csalódott vagy, esetleg gyászolsz, a hangod mindig segít közvetíteni érzelmeidet mások felé. Az énekesek, tanárok, orvosok, ügyvédek, nővérek, eladók óriási követelményeket támasztanak a hangjukkal szemben. Ebből élnek. Ez a nagyfokú megterhelés pedig minden nap veszélyezteti őket a hangproblémák kialakulása kapcsán.Mi okozza a hangproblémákat, különösen télen?
A hangproblémák okai lehetnek egészségügyi eredetűek, például egy felső légúti fertőzés, gastrooesophagealis reflux által okozott gyulladás (savas reflux), gégerák, pszichológiai trauma. A leghétköznapibb okok közt van viszont a hang rossz és/vagy túlzott használata. Hideg időben a megfázásos időszakban a hangszálaid megduzzadhatnak, ami gégegyulladásnak nevezett állapothoz vezethet. Ha allergia, megfázás vagy influenza tünetei miatt köhögsz, a rendszeres toroktisztítás és a köhögés olyan traumás eseményeket jelenthet a hangszálakban. Ezek károsodást okozhatnak, ha a tünetek nem szűnnek meg elég gyorsan. A fent említett problémák némelyike elkerülhető, ha gondoskodunk a hangunkról. Mindenki, aki munkaeszközként használja a hangját, lényegében egy sportoló. A sportolók nagy része természetesnek veszi a sport közbeni sérülést, a fájdalom kísérőjelenségét a tevékenységeik során. Sajnos a legtöbb hangintenzív foglalkozást üző személy is csak legyint, ha rekedt, ha kapar a torka, ha nehezen ad ki hangot. Pedig nem az. A legtöbben ugyanazon a játéktéren játszunk – ha viszont a megfázás, influenza vagy allergiás tünetek révén megerőltetjük a hangunkat, akkor a hangszálak maradandó károsodását kockáztatjuk.Milyen egészséges szokásokat alakíthatsz ki a hangod védelme érdekében?
Maradj hidratált!
Fogyassz sok vizet. Külső tényezők közül a száraz és hideg levegő, a nyitott szájjal történő légzés és bizonyos gyógyszerek a szövetek kiszáradását okozhatják. A koffein és a folyadékpótlás nélküli izzadás úgyszintén. A cukros italok, szénsavas üdítők helyett válaszd a vizet. Enyhíti a gyulladást, csökkenteni a nyálkahártya szárazságát. Fogyaszthatsz teát, leveseket, koffeinmentes italokat is, ezek mindegyike segíti a gégét megnyugodni. A kávét és a fekete teát viszont érdemes kerülni, mert a bennük található koffein elvonja a szervezettől a vizet.Barátod a pára: aromadiffúzor, párásítás használata
Ez különösen fontos télen vagy száraz éghajlaton. Az aromadiffúzor például segíti a levegő párásítását, ez jótékonyan hat hangszálainkra. A fűtési időszakban különösen ajánlott. Az aromadiffúzorba légzést támogató illóolajakat is cseppenthetsz, amik nehézlégzés, orrdugulás esetén is segítenek. Az ideális a 40-60%-os páratartalom kialakítása. A száraz levegő és sarokban szunnyadó, ám támadásra kész porcicák is csak ronthatnak az állapotunkon.Pihentesd a hangod!
A fizikai fáradtság negatív hatással van a hangra. A pihentetés alatt a krákogás mellőzését is ide értem. Ugyanis állandóan irritálja a nyálkahártyát, kifejezetten megerőlteti a hangszalagokat, sőt akár bevérzés is előfordulhat. A rekedtséget (főleg, ha tartós) a hangszalagok túlerőltetése vagy a nem megfelelő hangképzés is okozhatja. Ebben az esetben beszédterápiára lehet szükség. A hangod minőségét beszédtechnika-ismeretek elsajátításával javíthatod.Egészséges életmód és étrend fenntartása
Ne dohányozz! Kerüld a füstös helyeket is, a passzív dohányzás is árt. A füst irritálja a hangredőket. A szmog szintén hatással lehet a hangunk minőségére. A rendszeres testmozgás növeli az állóképességet és az izomtónust. Ez segít a helyes testtartásban és a légzésben, amelyek szükségesek a helyes beszédhez. Kerüld az alkoholt vagy irritáló vegyszereket tartalmazó szájvíz használatát. Gargalizáláshoz használj langyos pohár vizet, amibe egy kávéskanál sót teszel, ezzel segítheted a torkod gyógyulását (ha erre van szükséged).Kerüld a fűszeres ételek fogyasztását
A fűszeres ételek gyakrabban okoznak refluxot. A gyomorsav áramlása a torokban vagy a nyelőcsőben kártékony hatással van. Fogyassz rengeteg teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt és zöldséget, ezek az ételek A-, E- és C-vitamint tartalmaznak. Segítenek a torkot bélelő nyálkahártya egészségének megőrzésében is.Nézz szét a konyhában!
A fokhagyma antibakteriális és vírusellenes. Megelőzésben is kiváló társ. A méz antioxidáns és antibakteriális hatású. Jótékonyan hat a köhögésre is. A gyakori torokgyulladás lehet reflux következménye is, ebben az esetben a tünetek enyhítésére érdemes elkerülnöd az irritáló ételek fogyasztását. A gyömbér a légzőszervi megbetegedések otthoni gyógyításában javasolt, nyugtatja a torkot és kedvezően hat a száraz köhögésre is. Teakánt fogyasztva finom és biztosan nem árt.Kerüld a hangtartomány szélsőségeinek használatát!
Jeges csendben és sötétben ülsz a moziban, hirtelen kiver a víz, mert a szóban forgó jelenetben a gyilkos épp lecsapni készül. Szinte érzed, hogy a hátad mögött liheg az ellenség. Hirtelen sikítasz – már harmadjára a film közben –, majd suttogva (mégiscsak moziban vagy) osztod meg a félelmedet a melletted ülő barátnőddel. A film lehet, hogy ütős, de nemcsak élményekben üt akkorát. Hangban is. A túl hangos és túl halk beszéd egyaránt megterhelheti a hangod. Kerüld a beszédet vagy éneklést akkor is, ha a hangod rekedt vagy fáradt. A meccs vagy koncert lendülete hevében gyakran kiabálunk. Örömünkben, bánatunkban, alapzajt átívelően. A hangnak ez nagyfokú megterhelést jelent. Vigyázz ezzel!Hova fordulj, ha huzamosabb ideig baj van a hangoddal?
Ha tartós panaszaid vannak, feltétlenül fordulj foniáterhez. A foniátria a fül-orr-gégészet egyik szakterülete, a hangképző szervek betegségeivel foglalkozik.Hírlevél
Ha pedig nem szeretnél lemaradni cikkeimről, korlátozott létszámú, újonnan induló tréningjeim időpontjáról, iratkozz fel!
Feliratkozom!